29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı.
İlk Tören28 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’ Atatürk Büstüne Çelenk Konulması ile başladı. Gölbaşı Kaymakamı Sayın Can AKSOY, İlçe Garnizon Komutanı Sayın Bekir GAZNEVİ ve Gölbaşı Belediye Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR Atatürk Büstüne Çelenk Koydu.
 
       29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı, 29 Ekim Pazar günü Gölbaşı Kapalı Spor Salonunda devam etti. Gölbaşı Kaymakamı Sayın Can AKSOY öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından ardından Gölbaşı Kaymakamı Sayın Can AKSOY günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Buraya yaptığı konuşmada;
 
İlçemizin kıymetli protokol üyeleri, değerli Gölbaşılı hemşerilerim, sivil toplum ve siyasi partilerimizin kıymetli temsilcileri, basınımızın değerli emektarları ve geleceğimizin teminatı olan genç arkadaşlarım, bir 29 Ekim sabahında sizlerle birlikte olmanın verdiği mutluluk ve heyecanla sizleri saygı ile selamlıyorum.
 
Kıymetli Hemşehrilerim, bugün itibariyle yaklaşık 40 gündür Gölbaşı Kaymakamlığı görevini sürdürmekteyim. Bu kısa görev süremde görmüş olduğum en büyük mesajın, en anlamlı sonucun atalarımızın yadigarı olan Cumhuriyetin burada takdir edilecek bir başarı ile ilçemizi oluşturmuş  olduğudur. Bildiğiniz üzere ilçemizin ilk kuruluş hareketleri 1930’lu yılların sonuna doğrudur. Ulusal kalkınma hamlelerimizden biri olan demiryollarının yaygınlaşması ile ilçemizden geçen demiryolu ve tren istasyonu ilçemizin  doğuşuna ilk ateşi yakmıştır. Aynı tren ve aslında Cumhuriyet’in kısa süredeki büyük başarısı, ülkemizin birçok ilini birleştirerek Atamızın kalkınma ve muasır medeniyetlerin dengi olmamız hedefinde, nice şehirleri ve gönülleri birleştirmiştir. Bu anlamlı kuruluş hikayemiz zihinlerimizde ilçemizi ve Cumhuriyeti çok hoş başlangıç dönemine götürüyor. İlçemiz de yine cumhuriyet gibi atak bir gelişme sergileyerek, önemli konularda çevresinde lider konuma gelmiştir. Dilerim ileri dönemlerde ilçemizde bu kuruluş yılı ve öyküsü ile önemli kültürel projelerle geçmişimizi daha anlamlı ifade edecek projeleri hep beraber hayata geçirelim.
 
Yine kuruluş sonrası hızla büyüyen ilçemiz, etrafındaki tüm köylerden yerleşim alarak hızla büyümüş ve bu planlı, huzurlu, eğitimdeki başarısı ile övünen kenti ve tıpkı onun gibi huzurlu ve üreten köy ve beldelerimizi oluşturmuştur. Tıpkı Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün istediği gelişmiş, insancıl ve refah kentlerinden biri olan ilçemiz Ulu Önderin ve onun fikir arkadaşlarının hedeflediği yolda hızla ilerlemektedir. Okullarımızda artan başarı ile sağlık ve ulaşım alanlarında artan refah seviyesi ile her gün bir önceki günden daha ileriye gitmekteyiz. İlk günkü heyecanında olan Genç Cumhuriyetimiz yeni başarılara imza atmakta, mazlum milletlere bir umut, bir iyi örnek olurken, emperyalistlerin ise korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Birçok ulusal kurtuluş hareketine örnek olan Kurtuluş Savaşımız ve Cumhuriyetimizin yaratmış olduğu başarı öyküleri dünyanın birçok yerinde tekrar tekrar okunmakta asil Türk Milletinin ve onun Ulu Önderi ATATÜRK ve silah arkadaşlarının başarısı akademik çalışmalara konu olurken, mazlum milletlere ve önderlerine birer yol gösterici rehber tarihi süreç olarak dimdik ayakta durmaktadır.
 
Ve tüm akademik tarihi süreçlerden veya edebi anlatımlardan daha güçlü bir anlatım olan ilçemiz Gölbaşı, değerli hemşehrilerim. Ve onun getirdiği güçlü mesaj olarak her geçen gün daha çok çalışarak hem Gölbaşını hem de Cumhuriyetmizi daha ileriye götürmek.
 
Sözlerimi tamamlarken başta Ulu Önder ATATÜRK ve onun fikir ve silah arkadaşlarına, Cumhuriyetimizin ve ilçemizin  bugüne başarı ile gelmesinde emeği olan tüm kahramanlara huzurlarınızda teşekkür ediyor minnetlerimi sunuyor, sizlerin de Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum, dedi.
 
Gölbaşı Kaymakamı Sayın Can AKSOY’un konuşmasının ardında resmi geçit töreni yapıldı. Yunus Emre Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösterini sundular. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardında program sona erdi.