Engelli oldukları için askere gidemeyen gençlerimiz için sembolik olarak bir günlük askere alma etkinliği düzenlendi. 
Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığına  temsili askerlik yapmak için aileleriyle gelen engelliler, beden ölçülerine uygun askeri üniforma, palaska kuşanıp botlarını bağlayarak hazır halde, tören alanında esas duruş, selam verme, tören yürüyüşü gibi temel askerlik eğitimi aldı. Törende, silah ve Türk bayrağı üzerine el koyarak ant içen 13 gencimize tezkereleri verildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan, Gölbaşı Kaymakamı Sayın Can AKSOY, konuşmasında, "Bizler çalışma arkadaşlarımız olan askeri personelden de görürüz ki, askere giden sadece evin babası değildir. Asker hanesinde evde geride bekleyenler de birer asker gibi cephede ya da görevdeki askeri beklerler. Bu anlamda gençlerimizin ailelerinin de burada şevkle ve gururla burada olduklarını görüyorum. Onların duygu ve hislerine kalben ortak oluyorum. İnşallah bu anlamlı tören ilçemizde de her sene tekrar edilen bir gelenek olarak devam eder. Bugün bu törenden hepimizin, güzel hatıralarla buradan ayrılacağımızı düşünüyorum. Katkılarından dolayı Gölbaşı SHM Müdürülüğü ve Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı'na teşekkür ediyorum."
   Programa Gölbaşı Belediye Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sayın Erdinç AĞCAKOYUNLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ali Şeyh ÖZDEMİR ve engelli aile yakınları katıldı.
Kaymakamımız ve ilçe protokolü yemin töreni sonrası gençlerimize temsili terhis belgelerini dağıttılar. Yemin töreni sonrası hatıra fotoğrafları ile tören sonlandırılıp konukların Gölbaşı Jandarma Komutanlığı'ndaki askeri araç ve ekipmanların tanıtımı sergisi gezildi.